Plugins - Social Media Share Buttons &amp - en to it translation catalogue (706 entries)

en: Copy link:
it: Copia link:

en: Copies the link of the webpage to clipboard.
it: Copia il link della pagina web negli appunti.

en: Show this icon if you want to allow visitors to copy the url address of the page with a single click.
it: Mostra questa icona se desideri permettere ai visitatori di copiare l'indirizzo URL della pagina con un solo clic.

en: Copy link
it: Copia link

en: Support widget
it: Widget di supporto

en: Share my blog on Mastodon
it: Condividi il mio blog su Mastodon

en: Visit my Mastodon profile at:
it: Visita il mio profilo Mastodon su:

en: The Mastodon icon can perform two actions. Pick below which actions it should perform
it: L'icona di Mastodon può eseguire due azioni. Scegli qui sotto quale azione deve eseguire

en: Error during settings save.
it: Errore durante il salvataggio delle impostazioni.

en: Settings saved.
it: Impostazioni salvate.

en: Disable
it: Disabilita

en: Enable
it: Abilita

en: Clicking on it will spin up a new WordPress instance with the respective plugin installed. Powered by %s1%.
it: Cliccando su di esso avvierà una nuova istanza WordPress con il plugin corrispondente installato. Alimentato da %s1%.

en: If this feature is activated, you’ll see “Try it out”-buttons on the screen where you can %s1%add new plugins%s2%.
it: Se questa funzione è attivata, vedrai i pulsanti “Provalo” sullo schermo dove puoi %s1%aggiungere nuovi plugin%s2%.

en: Test new plugins before installing:
it: Prova i nuovi plugin prima di installarli:

en: Increases your site security.
it: Aumenta la sicurezza del tuo sito.

en: Add noopener to external links?
it: Aggiungere noopener ai link esterni?

en: Your account on Wordpress.org (where you open a new support thread) is different to the one you login to your WordPress dashboard (where you are now). If you don't have a WordPress.org account yet, please sign up at the top right on the Support Forum page, and then scroll down on that page . It only takes a minute :)
it: Il tuo account su WordPress.org (dove apri un nuovo thread di supporto) è diverso da quello con cui accedi al tuo pannello di controllo di WordPress (dove ti trovi ora). Se non hai ancora un account su WordPress.org, ti preghiamo di registrarti in alto a destra sulla pagina del Forum di Supporto e quindi scorri verso il basso sulla stessa pagina. Ciò richiede solo un minuto :)

en: See all %1$sfeatures%2$s Premium Plugin
it: Vedi tutte le %1$sfunzionalità%2$s del Plugin Premium

en: Combo (Fade In , Scale)
it: Combo (Dissolvenza in entrata, Scala)

en: ...and much more is possible with
it: ...e molto altro ancora è possibile con

en: Go to forum
it: Vai al forum

en: This review is %1$s100&#37; free%2$s and offered to you as courtesy of Ultimatelysocial.com
it: Questa recensione è %1$s100&#37; gratuita%2$s e offerta a titolo di cortesia da Ultimatelysocial.com

en: 3. State where you currently placed the icons (URL), and what your goals are, e.g. more shares etc.
it: 3. Indica dove hai attualmente posizionato le icone (URL) e quali sono i tuoi obiettivi, ad es. maggiori condivisioni ecc.

en: 2. Add a new topic titled e.g. %1$s“Advice for Your-website-url.com”%2$s
it: 2. Aggiungi un nuovo argomento, ad es. %1$s"Consigli per Tuo-sitoweb-url.com"%2$s

en: 1. Go to the %1$ssupport forum%2$s
it: 1. Vai al %1$sforum di supporto%2$s

en: Simply:
it: Semplicemente:

en: Let us consult you if you placed the icons in the best possible way for most shares & traffic.
it: Consultati con noi per sapere se hai posizionato le icone in modo ottimale per maggiore traffico & condivisioni.

en: Visit us
it: Facci visita

en: Visit me
it: Fammi visita

en: Get advice for more shares & traffic (FREE!)
it: Ottieni dei suggerimenti per maggiore traffico & condivisioni (GRATIS!)

en: Have issues? %1$sAsk us in the forum%2$s - %3$sit's FREE and quick!
it: Hai problemi? %1$sScrivici sul forum%2$s - %3$sè veloce e GRATUITO!

en: By Ultimatelysocial
it: Da Ultimatelysocial

en: This widget is %1$sonly visible to you as admin%2$s. You can %3$shide it forever.%4$s
it: Questo widget è %1$svisibile solo all'amministratore%2$s. Puoi %3$snasconderlo per sempre.%4$s

en: Your account on Wordpress.org (where you open a new support thread) is different to the one you login to your WordPress dashboard (where you are now). If you don't have a WordPress.org account yet, please sign up at the top right on the Support Forum page, and then scroll down on that page . It only takes a minute:)
it: Il tuo account su WordPress.org (dove puoi aprire un nuovo thread di supporto) è diverso da quello con cui accedi alla tua bacheca di WordPress (dove ti trovi ora). Se non possiedi ancora un account su WordPress.org, iscriviti in alto a destra nella pagina del Forum di Supporto, e poi scorri verso il basso della pagina. Ci vorrà solo un minuto :)

en: Trouble logging in?
it: Hai problemi di accesso?

en: Ask in forum
it: Chiedi nel forum

en: We can also consult you how to place them for maximum effect & assist with anything else.
it: Ti possiamo consigliare anche sulle modalità di posizionamento per ottenere il massimo effetto & assisterti per qualsiasi altra cosa.

en: If not, ask us in the %1$sforum%2$s, we're happy to help – %3$squickly & for free!%4$s
it: In caso contrario, scrivici nel %1$sForum%2$s, saremo felici di aiutarti - %3$sin modo veloce & gratuito!%4$s

en: Do the social media icons show like you want to?
it: Le icone dei social media vengono visualizzate nel modo desiderato?

en: ..only 29.98 USD (includes support and updates for six months, and after that it will not be deactivated, so you can just keep using it!)
it: ..a soli 29.98 USD (include assistenza e aggiornamenti per sei mesi, dopodiché non verrà disattivato, quindi potrai continuare ad utilizzarlo!)

en: *All icons have «sharing» feature enabled by default. If you want to give them a different function (e.g link to your Facebook page) then please click on «Define url» next to the icon.
it: *Tutte le icone hanno la funzione «condividi» attivata di default. Se vuoi attribuire una funzione diversa (ad es. un link alla tua pagina Facebook) clicca su «Definisci url» accanto all'icona.

en: When clicked on, users will get directed to your Snapchat page.
it: Dopo aver cliccato, gli utenti verranno reindirizzati direttamente alla tua pagina Snapchat.

en: Learn more.
it: Per saperne di più.

en: Optional
it: Facoltativo

en: Learn More
it: Per saperne di più

en: If you want %1$smore likes & shares%2$s, more placement options, better sharing features (eg: define the text and image that gets shared), optimization for mobile, %3$smore icon design styles,%4$sanimated icons,%5$sthemed icons,%6$s and %7$smuch more%8$s, then %9$sgo premium%10$s.
it: Se desideri %1$spiù like & condivisioni%2$s, maggiori opzioni di posizionamento, migliori funzioni di condivisione (ad es.: definisci il testo e l'immagine che viene condivisa), ottimizzazione per dispositivi mobili, %3$smaggiori stili di design delle icone,%4$sicone animate,%5$sicone a tema,%6$s e %7$saltro ancora%8$s, allora %9$spassa a premium%10$s.

en: If you face any issue, please ask in %1$sSupport Forum%2$s. We'll try to respond quickly. Thank you!
it: Se riscontri un problema, chiedi nel %1$sForum di Assistenza%2$s. Cercheremo di rispondere il più rapidamente possibile. Grazie!

en: Welcome to the Ultimate Social Icons and Share Plugin!
it: Benvenuto nel Plugin Ultimate Social Icons and Share!

en: %1$sNew%2$s In our Premium Plugin we added:
it: %1$sNovità%2$s Nel nostro Plugin Premium abbiamo aggiunto:

en: Go to the widget area and drag & drop it where you want to have it!
it: Vai all'area dei widget e trascinalo e rilascialo dove desideri!

en: Bottom
it: In basso

en: Top
it: In alto

en: Placement of (horizontal) sticky bar:
it: Posizionamento della sticky bar (orizzontale):

en: Definition of “Mobile”: Screens smaller than
it: Definizione di dispositivo "Mobile": Schermi inferiori a

en: The sticky bar is always aligned centrally (vertically). If you want to move it higher or lower, please fill the above.
it: La sticky bar è sempre allineata centralmente (in verticale). Se desideri spostarla più in alto o più in basso, riempi quanto precede.

en: down
it: giù

en: up
it: su

en: more
it: altro

en: Adjust positioning: move the bar…
it: Regola il posizionamento: sposta la barra...

en: Placement of (vertical) sticky bar:
it: Posizionamento della sticky bar (verticale):

en: pixels (width)
it: pixel (larghezza)

en: Definition of “Desktop”: Screens larger than
it: Definizione di "Desktop": Schermi superiori a

en: Show the bar on:
it: Mostra la barra su:

en: Define url*
it: Definisci url*

en: Select icons:
it: Seleziona icone:

en: This is independent from the icons selected elsewhere in the plugin.
it: È indipendente dalle icone selezionate altrove nel plugin.

en: Need different selections for mobile?
it: Hai bisogno di selezioni diverse per dispositivi mobili?

en: Horizontally
it: In orizzontale

en: Show icons
it: Mostra icone

en: Alignments:
it: Allineamenti:

en: (still visible if a user scrolls down)
it: (sempre visibile se un utente scorre verso il basso)

en: Stay at the same place B
it: Resta nello stesso posto B

en: (not visible if a user scrolls down)
it: (non visibile se un utente scorre verso il basso)

en: Stay at the same place A
it: Resta nello stesso posto A

en: Make icons…
it: Crea icone...

en: Show icons on all except the following pages (Exclusion rules)
it: Mostra le icone su tutte le pagine tranne le seguenti (Regole di esclusione)

en: Only show icons on certain pages (Inclusion rules)
it: Mostra le icone esclusivamente su alcune pagine (Regole di inclusione)

en: No restrictions
it: Nessuna limitazione

en: Include or exclude pages where icons should show
it: Includi o escludi le pagine dove dovrebbero apparire le icone

en: Still have questions? Please ask!
it: Hai ancora domande? Chiedi!

en: We provide a %1$s14 day money-back guarantee%2$s if you‘re not satisfied for any reason
it: Offriamo una %1$sgaranzia di rimborso di 14 giorni%2$s se non sei soddisfatto per qualsiasi motivo

en: One license is valid for one site (as support is included), but we offer %1$s20&#37; discounts%2$s for all your following purchases
it: Una licenza è valida per un sito (l'assistenza è inclusa), ma offriamo %1$s20&#37; sconti%2$s per tutti gli acquisti successivi

en: %1$sUse it for lifetime:%2$s Support and updates are limited to 6 months, however after that it will not be disabled, you can keep using the plugin
it: %1$sUtilizzalo per sempre:%2$s L'assistenza e gli aggiornamenti sono limitati a 6 mesi, tuttavia, trascorso tale periodo, non verrà disattivato e potrai continuare a utilizzare il plugin

en: The plugin is priced really fairly - click on the payment options above to see the price
it: Il plugin ha un prezzo davvero equo - clicca sulle opzioni di pagamento qui sopra per vedere il prezzo

en: You‘ll get access to %1$sall premium features%2$s
it: Avrai accesso a %1$stutte le funzioni premium%2$s

en: Key points
it: Punti chiave

en: Delete
it: Elimina

en: Update
it: Aggiorna

en: 3. Click on
it: 3. Clicca su

en: Ok, Review it
it: Ok, Recensiscilo

en: %1$sGet more visibility on Twitter%2$s by displaying more information than a standard Tweet. Attach images and automatically pull the titles & links of the posts to make them much more attractive and visual with the Ultimate Social Media %3$sPremium Plugin.%4$s
it: %1$sOttieni maggiore visibilità su Twitter%2$s mostrando più informazioni di un Tweet standard. Allega immagini e estrai automaticamente i titoli & i link degli articoli per renderli visivamente più interessanti con Ultimate Social Media %3$sPremium Plugin.%4$s

en: %1$sGet more sales%2$s with the Ultimate Social Media %3$sPremium Plugin%4$s by adding social share icons to your product pages. More shares equals more publicity, and more publicity means more new customers.
it: %1$sGenera più vendite%2$s con Ultimate Social Media %3$sPremium Plugin%4$s aggiungendo icone di condivisione social alle pagine dei tuoi prodotti. Maggiori condivisioni equivalgono a maggiore pubblicità, e maggiore pubblicità significa maggiori nuovi clienti.

en: %1$sMake sure your site is GDPR compliant.%2$s As part of the Ultimate Social Media Premium Plugin you can request a review (at no extra charge) to check if your sharing icons are GDPR compliant.
it: %1$sAssicurati che il tuo sito sia conforme al RGPD.%2$s Come parte del plugin Ultimate Social Media Premium puoi richiedere una valutazione (senza costi aggiuntivi) per controllare se le tue icone di condivisione sono conformi al RGPD.

en: %1$sGet more traffic from your pictures –%2$s the %3$sUltimate Social Media Premium Plugin%4$s works excellently in conjunction with the %5$s plugin and allows to show a %6$sPinterest save-icon%7$s after users move over your pictures. This increases sharing activity significantly.
it: %1$sOttieni maggiore traffico dalle tue immagini –%2$s il plugin %3$sUltimate Social Media Premium%4$s funziona in modo ottimale insieme al %5$s plugin e permette di visualizzare l' %6$sicona Salva di Pinterest%7$s dopo che gli utenti passano sopra le tue immagini. Ciò aumenta notevolmente l'attività di condivisione.

en: %1$sYou’re on https,%2$s that’s great! However: we noticed that you still have share & like counts (from social media) on your old (http://) urls. If you don’t want to lose them, check out this plugin which has a share count recovery feature.
it: %1$sSei su https,%2$s fantastico! Tuttavia, abbiamo notato che è ancora presente il numero di like & di condivisioni (dei social media) sui tuoi vecchi (http://) url. Se non vuoi perderli, dai un'occhiata a questo plugin che possiede una funzione di recupero del numero di condivisioni.

en: Do you want to set a limit on how often the pop-up is shown?
it: Vuoi limitare la frequenza di visualizzazione del pop-up?

en: When the user clicks outside of the pop-up area
it: Quando l'utente clicca fuori dall'area del pop-up

en: When user scrolls
it: Quando l'utente scorre

en: After showing the pop-up, when shall it disappear again?
it: Dopo aver visualizzato il pop-up, quando scomparirà di nuovo?

en: When the user leaves the page (i.e. moves over the top part in their browser)
it: Quando l'utente abbandona la pagina (ad es. si sposta nella parte superiore del browser)

en: Show on:
it: Mostra su:

en: Selected pages
it: Pagine selezionate

en: All blog posts
it: Tutti i post del blog

en: Share count text:
it: Testo del numero di condivisioni:

en: Font color (of counts):
it: Colore carattere (dei numeri):

en: Show the total share count on the left of your icons. It will only be visible if the individual counts are set up under <a href="#" onclick="event.preventDefault();sfsi_scroll_to_div('ui-id-9')" >question 5</a>.
it: Mostra il numero totale di condivisioni a sinistra delle tue icone. Sarà visibile soltanto se i singoli numeri sono configurati sotto <a href="#" onclick="event.preventDefault();sfsi_scroll_to_div('ui-id-9')" >la domanda 5</a>.

en: Share count
it: Numero di condivisioni

en: Below Icon
it: Icona Sotto

en: Above Icon
it: Icona Sopra

en: You can also show the icon by using the shortcode [DISPLAY_RESPONSIVE_ICONS] (or place the string &lt;?php echo DISPLAY_RESPONSIVE_ICONS(); ?&gt; into your theme codes).
it: Puoi anche visualizzare l'icona utilizzando lo shortcode [DISPLAY_RESPONSIVE_ICONS] (o inserendo la stringa &lt;?php echo DISPLAY_RESPONSIVE_ICONS(); ?&gt; nei codici del tema).

en: Devices to show icons:
it: Dispositivi per visualizzare le icone:

en: After product descriptions
it: Dopo le descrizioni dei prodotti

en: Before product descriptions
it: Prima delle descrizioni dei prodotti

en: On WooComerce Product Pages
it: Sulle Pagine dei Prodotti WooCommerce

en: At bottom of pages
it: In fondo alle pagine

en: At top of pages
it: In alto alle pagine

en: Other pages
it: Altre pagine

en: Posts overview pages (blog homepage)
it: Pagine di riepilogo dei post (homepage del blog)

en: After posts
it: Dopo gli articoli

en: Before posts
it: Prima degli articoli

en: Single post pages
it: Pagine ad articolo singolo

en: Pages to show icons:
it: Pagine in cui mostrare le icone:

en: Display options
it: Opzioni di visualizzazione

en: Automatic (Using WPML)
it: Automatico (Utilizza WPML)

en: Linkedin «Visit»-icon:
it: Icona «Visita» Linkedin:

en: Youtube «Visit»-icon:
it: Icona «Visita» Youtube:

en: Facebook «Visit»-icon:
it: Icona «Visita» Facebook:

en: Follow
it: Segui

en: Follow-button:
it: Pulsante Segui:

en: Language & Button-text
it: Lingua & Testo Pulsanti

en: Automatic (<< Visit me >>)
it: Automatico (<< Visit me >>)

en: Automatic (<< Visit us >>)
it: Automatico (<< Visit us >>)

en: Need different selection for mobile ?
it: Hai bisogno di una selezione diversa per dispositivi mobili?

en: Retrieve the number of pinterest followers
it: Recupera il numero di follower di Pinterest

en: Retrieve the number of pins of board from your pinterest account
it: Recupera il numero di pin sulla bacheca del tuo account pinterest

en: Retrieve the number of Pinterest (+1) (on your blog)
it: Recupera il numero di Pinterest (+1) (sul tuo blog)

en: Icons Only
it: Solo Icone

en: Flat Squared
it: Piano Quadrato

en: Flat Square
it: Quadrato Piano

en: May increase the website's loading time slightly
it: Può aumentare leggermente il tempo di caricamento del sito web

en: Animated Icons
it: Icone Animate

en: Visit me on Tiktok:
it: Visita la mia pagina Tiktok:

en: Contact us (on FB Messenger)
it: Contattaci (su FB Messenger)

en: Share my site with friends (on FB Messenger)
it: Condividi il mio sito con gli amici (su FB Messenger)

en: The Facebook Messenger icon can perform the following actions:
it: L'icona di Facebook Messenger può eseguire le seguenti azioni:

en: Allow users to visit my Reddit Page
it: Permetti agli utenti di visitare la mia Pagina Reddit

en: Allow users to share the page via Reddit
it: Permetti agli utenti di condividere la pagina tramite Reddit

en: Subscribe to me (on OK)
it: Iscriviti alla mia pagina (su OK)

en: Like my site (on OK)
it: Ti piace il mio sito (su OK)

en: Share my blog with friends (on VK)
it: Condividi il mio blog con gli amici (su VK)

en: Visit my VK page at:
it: Visita la mia pagina VK su:

en: Like my page with Sina Weibo
it: Ti piace la mia pagina con Sina Weibo

en: Share my blog on Sina Weibo
it: Condividi il mio blog su Sina Weibo

en: Visit my Sina Weibo page at:
it: Visita la mia pagina Sina Weibo su:

en: The Weibo icon can perform several actions:
it: L'icona di Weibo può eseguire diverse azioni:

en: Allow users to send me a Whatsapp message
it: Permetti agli utenti di inviarmi un messaggio Whatsapp

en: Allow users to share the page via Whatsapp
it: Permetti agli utenti di condividere la pagina tramite Whatsapp

en: Follow me on WeChat
it: Seguimi su WeChat

en: Share my page on WeChat
it: Condividi la mia pagina su WeChat

en: The WeChat icon can perform the following actions:
it: L'icona di WeChat può eseguire le seguenti azioni:

en: Share my blog on Telegram
it: Condividi il mio blog su Telegram

en: Message me on Telegram:
it: Mandami un messaggio su Telegram:

en: The Telegram icon can perform the following actions:
it: L'icona di Telegram può eseguire le seguenti azioni:

en: Follow me on Facebook
it: Seguimi su Facebook

en: Share my blog with friends (on Facebook)
it: Condividi il mio blog con gli amici (su Facebook)

en: Pick which icon you want to use:
it: Scegli quale icona vuoi utilizzare:

en: Share by email
it: Condividi via email

en: (e.g. contact us or subscription page)
it: (ad es. contattaci o pagina di iscrizione)

en: Link it to a certain page
it: Collegalo a una determinata pagina

en: If people click on the icon an email will open with your email address already entered. This makes sense to use if you don’t offer a contact option anywhere else.
it: Se le persone cliccano sull'icona, si aprirà una mail con il tuo indirizzo e-mail già inserito. Il suo utilizzo ha senso se non offri un'opzione di contatto altrove.

en: Contact me:
it: Contattami:

en: It also makes sense if you already offer an email newsletter.
it: Ha senso anche se offri già una newsletter tramite email.

en: Get full access now.
it: Ottieni un accesso completo ora.

en: If people subscribe they will receive your new posts automatically by email. The service is FREE and you get full access to your subscriber’s emails and interesting statistics:
it: Se le persone si iscrivono, riceveranno i tuoi nuovi post automaticamente via e-mail. Il servizio è GRATUITO e otterrai l'accesso completo alle e-mail dei tuoi iscritti e statistiche interessanti:

en: Automatic updates for subscribers:
it: Aggiornamenti automatici per gli iscritti:

en: Which action should the email icon perform?
it: Quale azione deve eseguire l'icona delle e-mail?

en: ...and&nbsp;%1$smany more!%2$s&nbsp;See them&nbsp;%3$shere%4$s
it: ...e&nbsp;%1$smolto altro!%2$s&nbsp;Guarda&nbsp;%3$squi%4$s

en: Phone
it: Telefono

en: Shopping cart
it: Carrello

en: %1$sNew%2$sIn our Premium Plugin we added icons for:
it: %1$sNovità%2$sNel nostro Plugin Premium abbiamo aggiunto icone per:

en: Show this icon if you have a TikTok account.
it: Mostra questa icona se hai un account TikTok.

en: Show this icon if you have a Facebook account.
it: Mostra questa icona se hai un account Facebook.

en: Show this icon if you have a Reddit account.
it: Mostra questa icona se hai un account Reddit.

en: Show this icon if you have a Snapchat account.
it: Mostra questa icona se hai un account Snapchat.

en: Apply it now
it: Applica ora

en: You’ve been using the %1$sUltimate Social media plugin%2$s for %3$sover half a year.%4$s That’s a long time!<br> Why not give yourself a treat and upgrade to premium? It has tons of benefits. As a %5$sTHANK YOU%6$s for your loyalty we’re happy to give you a %7$s20&#37; discount.%8$s
it: Stai utilizzando %1$sil plugin Ultimate Social media%2$s da %3$spiù di sei mesi.%4$s È passato tanto tempo!<br> Perché non ti concedi un regalo e passi a premium? I vantaggi sono infiniti. Per %5$sRINGRAZIARTI%6$s della tua fedeltà siamo lieti di offrirti uno %7$s20&#37; sconto.%8$s

en: %1$sMake sure your social media icons are GDPR compliant.%2$s You are using the %3$sUltimate Social Media Plugin%4$s – see more information about GDPR %5$shere.%6$s<br><br> If you don’t want to check GDPR compliance yourself: As part of the Ultimate Social Media Premium Plugin a GDPR review is done for you (at no extra charge)
it: %1$sAsscurati che le tue icone dei social media siano conformi al DGPR.%2$s Stai utilizzando il %3$sPlugin Ultimate Social Media%4$s – consulta maggiori informazioni sul DGPR %5$squi.%6$s<br><br> Se non vuoi verificare tu stesso la conformità al DGPR: Come parte del Plugin Ultimate Social Media Premium, viene effettuata per te una valutazione del DGPR (senza costi aggiuntivi)

en: %1$smore traffic%2$s from more likes & shares with the %3$sUltimatelysocial Premium Plugin.%4$s Or get a %5$srefund%6$s within 20 days.
it: %1$smaggiore traffico%2$s da un numero maggiore di like & condivisioni con il %3$sPlugin Ultimatelysocial Premium.%4$s Oppure ottieni un %5$srimborso%6$s entro 20 giorni.

en: %1$sMake your website load faster –%2$s the Ultimate Social Media %3$sPremium Plugin%4$s is the most optimized sharing plugin for speed. It also includes support to help you optimize it for minimizing loading time
it: %1$sVelocizza il caricamento del tuo sito –%2$s il Plugin Ultimate Social Media %3$sPremium %4$s è il plugin di condivisione meglio ottimizzato in termini di velocità. Include anche un supporto per aiutarti ad ottimizzarlo per minimizzare i tempi di caricamento.

en: Your social media & sharing icons %1$sdon’t seem to show on mobile.%2$s If you want to increase sharing & traffic to your site it is very important that they do (>50% of traffic is from mobile).<br><br> Please go to the %3$sUltimate Social Media plugin%4$s page and ensure you made the right selections. If they still don’t show it could be an issue with your theme. Our premium plugin allows to place the icons separately for mobile, which always fixes this issue.
it: Le tue icone di condivisione & dei social media %1$snon sembrano apparire sui dispositivi mobili.%2$s Se vuoi incrementare le condivisioni & il traffico verso il tuo sito è molto importante che vengano visualizzate (>50 del traffico proviene da dispositivi mobili).<br><br> Vai alla pagina del %3$splugin Ultimate Social Media%4$s e assicurati di aver selezionato correttamente. Se non vengono ancora visualizzate potrebbe trattarsi di un problema con il tema. Il nostro plugin premium permette di collocare le icone separatamente per i dispositivi mobili, il che risolve sempre questo problema.

en: %1$sGet more traffic from your pictures%2$s – the Ultimate Social Media Premium Plugin allows to show a Pinterest save-icon after users move over your pictures. This increases sharing activity significantly.
it: %1$sOttieni maggiore traffico dalle tue immagini%2$s – il Plugin Ultimate Social Media Premium permette di mostrare una icona di salvataggio di Pinterest dopo che gli utenti si spostano sulle immagini. Ciò aumenta notevolmente l'attività di condivisione.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Need help?
it: Hai bisogno di aiuto?

en: Dismiss this notice.
it: Ignora questa notifica.

en: I already did (don't show this again)
it: L'ho già fatto (non mostrarlo più)

en: No clue, let me give a 5-star rating instead
it: Non ne ho idea, preferisco fornire una valutazione di 5 stelle

en: Yes, let me give feedback!
it: Sì, desidero fornire un feedback!

en: You've been using the Ultimate Social Media Plugin for more than 40 days. Great! If you're happy, could you please do us a BIG favor and let us know ONE thing we can improve in it?
it: Stai utilizzando il Plugin Ultimate Social Media da più di 40 giorni. Fantastico! Se sei soddisfatto, potresti farci un GRANDE favore e comunicarci UNA cosa che possiamo migliorare?

en: Thank you for installing the %1$sUltimate Social Media Icons%2$s Plugin. Please go to the %3$splugin's settings page%4$s to configure it.
it: Grazie per aver istallato il Plugin %1$sUltimate Social Media Icons%2$s. Vai alla %3$spagina delle impostazioni del plugin%4$s per configurarlo.

en: Error: It seems that CURL is disabled on your server. Please contact your server administrator to install / enable CURL.
it: Errore: Sembra che CURL sia disabilitato sul tuo server. Contatta l'amministratore del tuo server per istallare / abilitare CURL.

en: Ultimate Social Media – Define which pictures & texts will get shared
it: Ultimate Social Media – Definisci quali immagini & testi verranno condivisi

en: click to learn more
it: clicca per saperne di più

en: Available in premium –
it: Disponibile nella versione Premium

en: Add Picture
it: Aggiungi Immagine

en: %1$sNew:%2$s The Premium Plugin also allows you to define the vertical distance between the icons (and set this differently for mobile vs. desktop): %3$sGo premium now%4$s or learn more.%5$s
it: %1$sNew:%2$s Il Plugin Premium ti permette anche di scegliere la distanza verticale tra le icone (e impostarla in modo differente tra dispositivi mobili e desktop): %3$sPassa a premium ora%4$s o scopri di più.%5$s

en: (Drag &amp; Drop)
it: (Trascina e Rilascia)

en: It depends:
it: Dipende:

en: %1$sNew:%2$s We also added a Linkedin share-icon in the Premium Plugin. %3$sGo premium now%4$s or learn more.%5$s
it: %1$sNuovo:%2$s Abbiamo anche aggiunto un’icona di condivisione di Linkedin nel Plugin Premium. %3$sPassa a Premium ora%4$s o scopri di più.%5$s

en: Close
it: Chiudi

en: Click will establish a connection to Sellcodes.com
it: Il clic stabilirà una connessione con Sellcodes.com

en: How do you want to pay?
it: Come vuoi pagare?

en: I'm done!
it: Finito!

en: Share
it: Condividi

en:  Insert into post
it: Inserisci nell'articolo

en: 2. Upload the icon into the media gallery
it: 2. Carica l'icona nella galleria dei media

en:  below
it: sotto

en: Upload
it: Carica

en: 1. Click ons
it: Click ons

en: Here you can upload custom icons which perform the same actions as the standard icons.
it: Qui puoi caricare icone personalizzate che compiono le stesse azioni delle icone standard.

en: Upload custom icons
it: Carica icone personalizzate

en: Don’t review and exit
it: Esci senza controllare

en: You’re a toughie. Last try: As a minimum, could you please review this plugin (with 5 stars)? It only takes a minute. Thank you!
it: Sei un duro. Ultimo tentativo: potresti almeno recensire questo plugin (con 5 stelle)? Ci vorrà solo un minuto. Grazie!

en: Don’t activate link
it: Non attivare il link

en: Ok, activate link
it: Ok, attiva il link

en: Ok, fine, however for using this plugin for FREE, please support us by activating a link back to our site:
it: Ok, capito, tuttavia avendo utilizzato questo plugin GRATUITAMENTE, potresti supportaci attivando un backlink verso il nostro sito:

en: Deactivate it
it: Disattivalo

en: I want to see how it works
it: Voglio vedere come funziona

en: Ok, keep it active for the time being,
it: Ok, mantieni attivo per ora,

en: Note: Also if you already offer a newsletter it makes sense to offer this option too, because it will get you %1$s more readers%2$s as explained %3$shere.%4$s
it: %1s Nota: Se offri già una newsletter ti consigliamo di offrire anche questa opzione, perché ti porterà %2s lettori in più %3s , come spiegato %4s qui. %5s

en: Move over the LinkedIn-icon…
it: Spostati sull'icona di LinkedIn...

en: Move over the Pinterest-icon…
it: Spostati sull'icona di Pinterest...

en: Move over the YouTube-icon…
it: Spostati sull'icona di YouTube...

en: Move over the Facebook-icon…
it: Spostati sull'icona di Facebook...

en: Insert into post
it: Inserisci nell'articolo

en: 3. Click on
it: 3. Fai clic su

en: 2. Upload the icon into the media gallery!
it: 2. Carica l'icona nella galleria dei media!

en:  below
it: sotto

en: Upload
it: Carica

en: 1. Click on
it: 1. Fai clic su

en: Steps:
it: Passaggi:

en: Note: Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.
it: ote: Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

en: Privacy Policy
it: Privacy policy

en: We will treat your data (and your subscribers’ data!) highly confidentially, see our
it: Tratteremo i tuoi dati (e quelli dei tuoi iscritti!) con discrezione, visita la nostra

en: This will create your FREE acccount on
it: Questo creerà il tuo account GRATUITO su

en: Give me access!
it: Fammi accedere!

en: Enter the email you want to use
it: Inserisci l'email che vuoi usare

en: Round icons
it: Icone rotonde

en: For which icons do you want to show the counts?
it: Per quali icone vuoi mostrare il conteggio?

en:  We cannot track this. So enter the figure here:
it: Non riusciamo a tracciarlo. Inserisci il numero qui:

en: Copy the access token, paste it into the plugin and click on “Save”.
it: Copia il token di accesso, incollalo nel plugin e fai clic su "Salva".

en: Now you will be redirected to the redirect url (which you entered during app creation) and find your access token at the end of this url(For example: http://your-website.com/#access_token=< your access token>)
it: Verrai spedito all'url di reindirizzamento (che hai inserito durante la creazione dell'app) e troverai il tuo token di accesso alla fine di questo url (ad esempio:  http://your-website.com/#access_token=< il tuo token di accesso>)

en: Authorize your app to access your account info by clicking the “Authorize” button'.
it: Autorizza la tua app ad accedere alle informazioni del tuo account facendo clic sul pulsante "Autorizza".

en: Copy the “Client id” and “Redirect url” you entered into the plugin. Also enter your Instagram User name. After that click on the “Generate token” button.
it: Copia l'"ID Cliente" e l'"URL di reindirizzamento" che hai inserito nel plugin. Inserisci anche il tuo nome utente di Instagram, dopodiché fai clic sul pulsante "Genera il token".

en: Then click on “Register” button.
it: Poi fai clic sul pulsante "Registra".

en: Fill out the form and make sure that the “Redirect url” is valid and uncheck the “Disable Implicit oAuth” under the security tab.
it: Compila il modulo e assicurati che l'"URL di reindirizzamento" sia valido e togli la spunta a "Disabilita Implicit oAuth" nella scheda di sicurezza.

en: Login and then click on “Register Your Application” to get to the “Manage Clients” section. On there click on the “Register a new client” button
it: Accedi e fai clic su "Registra la Tua Applicazione" per raggiungere la sezione "Gestisci Clienti". Una volta lì, fai clic sul pulsante "Registra un nuovo cliente"

en: Go to
it: Vai a

en: To complete the process please follow these steps:
it: Per completare il processo segui questi passaggi:

en: Enter Instagram Token:
it: Inserisci il token di Instagram:

en: For generate your app token you need to enter your "Client Id" and "Redirect Url".%1sGenerate Token%2s
it: Per generare il token della tua app dovrai inserire il tuo "ID Cliente" e "URL di reindirizzamento".%1sGenera Token%2s

en: Enter Instagram Redirect Url:
it: Inserisci l'URL di Reindirizzamento di Instagram:

en: Enter Instagram Client Id:
it: Inserisci l'ID Cliente di Instagram:

en: Enter Instagram User name:
it: Inserisci l'User name di Instagram:

en: Retrieve the number of Instagram followers
it: Recupera il numero di follower di Instagram

en: Retrieve the number of Pins
it: Recupera il numero di Pin

en: Enter Youtube Channel Id:
it: Inserisci l'ID del tuo Canale Youtube:

en: Enter Youtube User name:
it: Inserisci il tuo nome utente di Youtube:

en: Retrieve the number of Subscribers
it: Recupera il numero di Iscritti

en: 5: Then click on "Test OAuth" at the top right and you will see the 4 token key
it: 5: Poi fai clic su "Testa OAuth" in alto a destra e vedrai la chiave di 4 token

en: 4: Go to "Keys and Access Tokens" tab and click on "Generate Token" in the "Token actions" section at the bottom
it: 4: Vai alla scheda "Chiavi e Token di Accesso" e fai clic su "Genera Token" nella sezione "Azioni dei Token" al fondo

en: 3: Enter a random Name , Descriptions and Website URL
it: 3: Inserisci un nome casuale, descrizioni e URL del sito web

en: 2: Click on "Create new app"
it: 2: Fai clic su "Crea nuova app"

en: 1: Go to
it: 1: Vai a

en: To get this information:
it: Per procurarsi queste informazioni:

en: for
it: per

en: Username
it: Nome utente

en:  Please make sure you have entered the
it: Assicurati di aver inserito l'

en: Enter Access Token Secret:
it: Inserisci Token di Accesso Segreto:

en: Enter Access Token:
it: Inserisci Token di Accesso:

en: Enter Consumer Secret:
it: Inserisci Consumatore Segreto:

en: Enter Consumer Key:
it: Inserisci Password Consumatore:

en: %1$sNote:%2$s This plugin uses %3$sone%4$s API shared by all users of this plugin. There is a limit (set by Facebook) how often this API can get the counts per day, so it may happen that it returns “0 counts”later in the day.%5$sTherefore we implemented a solution as part of our Premium Plugin where you can %6$seasily%7$s set up your own API in a few steps, which will fix this problem.%8$s or learn more.%9$s
it: %1$sNota:%2$s Questo plugin utilizza %3$suna%4$s API condivisa da tutti gli utenti del plugin. C'è un limite giornaliero (impostato da Facebook) su quanto spesso questa API possa recuperare i conteggi, quindi potrebbe indicare “totale 0” nel corso della giornata.%5$s Di conseguenza abbiamo implementato una soluzione nel nostro Plugin Premium con cui puoi%6$sfacilmente%7$simpostare la tua API in pochi passaggi, per risolvere questo problema.%8$so scopri di più%9$s

en: -tab on your facebook page)
it: -Informazioni sulla tua pagina facebook

en: About
it: Scheda

en: (You'll find it at the bottom of the
it: (Lo trovi in fondo alla

en: of your Facebook page
it: della tua pagina Facebook

en: Retrieve the number of likes
it: Recupera il numero di like

en: of your blog
it: del tuo blog

en: Enter the figure manually:
it: Inserisci il numero manualmente:

en: Retrieve the number of subscribers automatically
it: Recupera il numero di iscritti automaticamente

en: We cannot track this. So enter the figure here:
it: Non riusciamo a calcolarlo. Inserisci il numero qui:

en: Please specify which counts should be shown:
it: Specifica quali numeri vuoi mostrare:

en: Dismiss
it: Nascondi

en: %1sImportant:%2sYour website used to be on http (before you enabled an SSL certificate to switch to https). We found share counts for your URLs on http which usually get lost
                                after switch to https (because Facebook etc. provide the counts per url, and an url on https is a different url then one on http).%3s We found a solution for that%4s so that your share counts on http and https will
                                be aggregated and your full number of share counts is restored. It is implemented in the Premium Plugin - %5sGet it now.%6s
it: %1sImportante:%2sIl tuo sito web era su http (prima che abilitassi un certificato SSL per passare a https). Abbiamo trovato dei conteggi di condivisione sui tuoi URL su http che generalmente vanno persi
                               dopo il passaggio a https (perché Facebook ecc. forniscono i conteggi per url, e un url su https è un url diverso da quello su http).%3s Abbiamo trovato una soluzione al problema%4s per aggregare i tuoi conteggi di condivisione su http e https 
                              e ripristinare il tuo numero completo di condivisioni. È implementato nel Plugin Premium - %5sOttienilo ora.%6s

en: Enough waffling. So do you want to display counts?
it: Bando alle ciance! Vuoi mostrare i conteggi?

en: Of course, if you start at 0, you shoot yourself in the foot with that. So we suggest that you only turn this feature on once you have a good number of followers/likes/shares (min. of 20 – no worries if it’s not too many, it should just not be 0). %1sNew:%2s In the Premium Plugin you can define a threshold (min. number of counts) when it will automatically switch to showing the counts. %3sGo Premium%4s
it: Senza dubbio, se parti da zero rischi di tirarti la zappa sui piedi. Ti consigliamo di abilitare questa funzione solo dopo aver raggiunto un buon numero di follower/like/condivisioni (minimo 20 - non preoccuparti se non sono molti, l'importante è che non siano 0). %1sNuovo:%2s Nel Plugin Premium puoi definire una soglia (numero minimo di conteggi) da cui cominciare a mostrare automaticamente i numeri.%3sPassa a Premium%4s

en: Therefore, you can select to display the count next to your main icons, which will look like this (example for round icons):
it: Quindi, puoi scegliere di mostrare il conteggio accanto alle tue icone principali, che avranno questo aspetto (esempio per le icone arrotondate):

en: It’s a psychological fact that people like to follow other people (as explained well in Robert Cialdini’s book “%1sInfluence%2s”), so when they see that your site has already a good number of Facebook likes, it’s more likely that they will subscribe/like/share your site than if it had 0.
it: Che le persone preferiscano seguirne altre è un fatto psicologico (come spiega bene nel suo libro "%1sInfluence%2s" Robert Cialdini), quindi quando vedono che il tuo sito ha già un buon numero di like su Facebook e non parte da 0, è più probabile che si iscrivano/mettano mi piace/condividano il tuo sito.

en: Every time user scrolls to the end of the page
it: Ogni volta che l'utente scorre fino alla fine della pagina

en: seconds after the user arrived on the site
it: secondi dopo l'arrivo dell'utente sul sito

en: Once
it: Una volta

en: When shall the pop-up be shown?
it: Quando mostrare il pop-up?

en: Please hold the CTRL key to select multiple pages.
it: Tieni premuto il tasto CTRL per selezionare più pagine.

en: On some pages
it: Su alcune pagine

en: On all pages
it: Su tutte le pagine

en: Nowhere
it: Da nessuna parte

en: Where shall the pop-up be shown?
it: Dove mostrare il pop-up?

en: In the Premium Plugin you can choose to display the text on the pop-up in a font already present in your theme
it: Nel Plugin Premium puoi scegliere di mostrare il testo sul pop-up usando un font già presente nel tuo tema

en: Shadow:
it: Ombreggiatura:

en: Thickness:
it: Spessore:<

en: Border
it: Bordo

en: Border Color:
it: Colore bordo:

en: Color:
it: Colore:

en: Background
it: Sfondo

en: Icon Box Layout
it: Layout del Box di icona

en: Text Options
it: Opzioni testo

en: Text
it: Testo

en: Enjoy this site? Please follow and like us!
it: Ti piace questo sito? Seguici e mettici un like!

en: You can increase the chances that people share or follow you by displaying a pop-up asking them to. You can define the design and layout below:
it: Puoi aumentare le possibilità che le persone ti condividano o seguano mostrando un pop-up che gli chieda di farlo. Scegli il design e layout sotto:

en: Update: if you want many more features for your pop-ups, have a look at %1s MyPopUps. %2s
it: Aggiornamento: se vuoi altre caratteristiche per i tuoi pop-up, dà un'occhiata a %1s MyPopUps. %2s

en: Share the premium plugin and earn 40% of the purchase price!
it: Condividi il plugin premium e guadagna il 40% del prezzo di acquisto!

en: Just de-activate it
it: Disattiva e basta

en: Cool - if it was a reason we colud learn from, please let us know in the Support Forum.
it: Okay - se c'è una motivazione da cui potremmo imparare, facci sapere nel Forum di Supporto.

en: De-activate plugin now
it: Disattiva il plugin

en: Thumbs up to that one!
it: Si merita un pollice in su!

en: premium version
it: versione premium

en: I got the
it: Ho preso la

en: If you‘re not a Wordpress user yet, please sign up – it‘s quick! Once logged in you‘ll see a section at the bottom where you can ask your question.
it: Se non sei ancora un utente WordPress, registrati - ci vorrà un attimo! Dopo aver effettuato l'accesso troverai una sezione al fondo per poter fare la tua domanda.

en: Go to Support Forum >
it: Vai al Forum di Supporto>

en: so that we can fix it. We‘ll respond quickly!
it: così possiamo correggerlo. Ti risponderemo in fretta!

en: let us know in the Support Forum what didn't work,
it: facci sapere nel Forum di Supporto cosa è andato storto,

en: doesn't work for me
it: non va bene per me

en: The plugin
it: Il plugin

en: No, don't worry, there was a different reason, I want to de-activate it
it: No, è per un altro motivo, voglio disattivarlo

en: If you're not a WordPress user yet, please sign up – it's quick! Once logged in you‘ll see a section at the bottom where you can ask your question.
it: Se non sei ancora un utente WordPress, registrati - ci vorrà un attimo! Dopo aver effettuato l'accesso troverai una sezione al fondo per poter fare la tua domanda.

en: Go to Support Forum>
it: Vai al Forum di Supporto>

en: so that we can fix it. We‘ll respond quickly!
it: così possiamo correggerlo. Ti risponderemo in fretta!

en: let us know in the Support Forum what was the issue,
it: facci sapere nel Forum di Supporto cosa è andato storto,

en: Oh! You don\'t like our plugin?
it: Non ti piace il nostro plugin?

en: Check the Theme
it: Controlla il Tema

en: selections
it: selezioni

en: Export
it: Esporta

en: Save All Settings
it: Salva Tutte le Impostazioni

en: increases sign ups
it: aumenta il numero di registrazioni

en: Do you want to show a subscription form (
it: Vuoi mostrare un form di iscrizione (

en: Do you want to display a pop-up, asking people to subscribe?
it: Vuoi mostrare un pop-up che chieda alle persone di iscriversi?

en: Any other wishes for your main icons?
it: Hai altre richieste per le tue icone principali?

en: Do you want to display 'counts' next to your icons?
it: Vuoi visualizzare i 'conteggi' accanto alle icone?

en: animation do you want to give your icons?
it: animazione vuoi dare alle tue icone?

en: What design
it: Quale

en: Where shall they be displayed?
it: Dove vuoi visualizzarle?

en: What do you want the icons to do?
it: Cosa vuoi che facciano le icone?

en: Which icons do you want to show on your site?
it: Quali icone vuoi mostrare sul tuo sito?

en: Trouble logging in there?
it: Hai problemi ad accedere?

en: Learn more
it: Scopri di più

en: Go Premium
it: Passa a Premium

en: Simply answer the questions below %1$s(at least the first 3)%2$s - that`s it!
it: Rispondi semplicemente alle domande sotto (almeno alle prime 3) - fatto!

en: We found errors in your javascript which may cause the plugin to not work properly. Please fix the error:
it: Abbiamo trovato negli errori nel tuo javascript che potrebbero impedire al plugin di funzionare correttamente. Correggi gli errori:

en:  or write to us at
it: o scrivici a

en: Please visit us at
it: Visitaci su

en: Check out the Premium Plugin
it: Scopri il Plugin Premium >>

en: More platforms
it: Altre piattaforme

en: Friendly support
it: Supporto amichevole

en: Faster loading
it: Caricamento più veloce

en: Mobile optimization
it: Ottimizzazione per mobile

en: Better icon placement
it: Miglior posizionamento delle icone

en: Themed icons
it: Icone a tema

en: More icon designs
it: Più design di icona

en: More Likes & Shares
it: Più Like & Condivisioni

en: On your Woocommerce product pages
it: Sulle tue pagine prodotto di Woocommerce

en: Premium feature
it: Funzionalità Premium

en: Show a Pinterest icon over images on mouse-over
it: Mostra un'icona Pinterest sulle immagini al passaggio del mouse

en: Please select one or multiple placement options:
it: Seleziona una o più opzioni di posizionamento:

en: Need icons for another theme? Let us know in the %1$sSupport Forum%2$s.
it: Ti servono icone per un altro tema? Faccelo sapere nel %1$sForum di Supporto%2$s.

en: %1$sLet us create icons matching your site perfectly (both in terms of colors and shape). %2$sLearn more.%3$s
it: %1$sPermettici di creare delle icone che si abbinino perfettamente al tuo sito (sia nei colori che nella forma). %2$sScopri di più.%3$s

en:  Tailored -
it: Su misura -

en: Upload any icons you want.
it: Carica tutte le icone che desideri.

en: Custom Icons -
it: Icone personalizzate -

en: Custom Icons
it: Icone Personalizzate

en: (for dark backgrounds)
it: (per sfondi scuri)

en: Transparent
it: Trasparente

en: Shaded Light
it: Ombreggiatura chiara

en: Shaded Dark
it: Ombreggiatura scura

en: Silver
it: Argento

en: Black
it: Nero

en: Glossy
it: Patinato

en: Crystal
it: Cristallino

en: Orange
it: Arancione

en: Chrome Grey
it: Grigio Cromato

en: Chrome Blue
it: Blue Cromato

en: Thin
it: Sottile

en: Default
it: Predefinito

en: Theme options
it: Opzioni del tema

en: The icons have been compressed by %1sShortpixel.com%2s for faster loading of your site. Thank you Shortpixel!
it: Le icone sono state compresse da %1sShortpixel.com%2s per un caricamento più rapido del tuo sito. 
    Grazie Shortpixel!

en: in an unintrusive manner
it: in una maniera poco invasiva

en: make your visitors aware of your icons
it: fare in modo che i visitatori notino le tue icone

en: A smart automatic animation can
it: Un'animazione automatica intelligente può

en: more “credit”
it: più "credito"

en: and gives your site
it: e dà al tuo sito

en: more professional
it: più professionale

en: It comes across as
it: Ha un aspetto

en: A good & well-fitting design is not only nice to look at, but it increases chances that people will subscribe and/or share your site with friends:
it: Un design buono e adeguato non è solo bello da vedere, ma aumenta le possibilità che le persone si iscrivano e/o condividano il tuo sito con amici:

en: Left aligned
it: Allineamento a sinistra

en: Text on icons:
it: Testo sulle icone:

en: Margins:
it: Margini:

en: Margin between icons:
it: Margini tra le icone:

en: Gradient
it: Gradiente

en: Flat
it: Piatto

en: Style:
it: Stile:

en: with border radius
it: con raggio del bordo

en: Sharp
it: Definito

en: Round
it: Arrotondato

en: Edges:
it: Bordi:

en: Fully responsive
it: Completamente responsive

en: Fixed icon width
it: Larghezza dell'icone fissa

en: Icons width:
it: Larghezza delle icone:

en: Large
it: Grande

en: Medium
it: Medio

en: Small
it: Piccolo

en: Icons size:
it: Misura delle icone:

en: Design options
it: Opzioni di design

en: Alignment of share icons:
it: Allineamento delle icone di condivisione:

en: %1sNew: %2s In the Premium Plugin you can choose to display the text before
                            the sharing icons in a font of your choice. You can also define the %3s font
                            size, type , and the margins below/above the icons.%4s %5s  Check
                            it out.%6s
it: %1sNuovo: %2s Nel Plugin Premium puoi scegliere di mostrare il testo prima
                           delle icone di condivisione nel font che preferisci. Puoi anche scegliere la dimensione del %3s font,
                            il tipo, e i margini sotto/sopra le icone.%4s %5s  Scopri di più.%6s

en: Text to appear before the sharing icons:
it: Testo da mostrare prima delle icone di condivisione:

en: Options:
it: Opzioni:

en: learn more
it: scopri di più

en: 2. Facebook is No.1 in «liking», so it’s a must have
it: 2. Facebook è il N.1 per il like, quindi non può mancare

en: 1. The follow-icon ensures that your visitors subscribe to your newsletter
it: 1. L'icona di follow si assicura che i tuoi visitatori si iscrivano alla tua newsletter

en: Those are usually all you need:
it: Ecco tutte quelle di cui avrai bisogno:

en: *All icons have «sharing» feature enabled by default. If you want to give them a different function (e.g. link to your Facebook page) then please click on «Define URL» next to the icon.
it: *Tutte le icone hanno un'opzione di «condivisione» abilitata di default. Se vuoi assegnargli
                      una funzione diversa (es. collegare alla tua pagina Facebook) fai clic su «Definisci
                      url» accanto all'icona.

en: Cancel
it: Annulla

en: Define URL*
it: Definisci URL*

en: Select Icons
it: Seleziona icone

en: These are responsive & independent from the icons you selected elsewhere in the plugin.
it: Sono responsive & indipendenti dalle icone che hai selezionato altrove nel plugin.

en: Display the icons I selected above
it: Mostra le icone che ho selezionato sopra

en: Original icons
it: Icone originali

en: Responsive icons
it: Icone responsive

en: Here you have two options:
it: Qui hai due opzioni:

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: We‘ll get back to you ASAP.
it: Ti faremo sapere quanto prima.

en: Thank you!
it: Grazie!

en: Your email:
it: La tua email:

en: Your question:
it: La tua domanda:

en: quickly!
it: presto!

en: We‘ll respond
it: Ti risponderemo

en: Click here
it: Fai clic qui

en: Support Forum
it: Forum di supporto

en: Please ask your question in the...
it: Fai la tua domanda nel...

en: (for the Premium plugin)
it: (per il Plugin premium)

en: Pre-sales question
it: Domande pre-acquisto

en: (for the free plugin)
it: (per il Plugin gratuito)

en: Technical question
it: Domanda tecnica

en: we'll still respond quickly
it: Risponderemo in fretta

en: No chat agent are available, However
it: Non è disponibile nessun operatore in chat. Tuttavia,

en: Show more useful tips for more sharing & traffic?
it: Mostrare altri suggerimenti utili per ottenere più condivisioni e traffico?

en: Tips
it: Suggerimenti

en: Suppress error messages?
it: Elimina messaggi di errore?

en: Error reporting
it: Report degli errori

en: WhatsApp:
it: WhatsApp:<

en: If you’ve given your icon only one function (i.e. no pop-up where user can perform different actions) then you can define here what text will be displayed if a user moves his mouse over the icon:
it: Se hai assegnato solo una funzione alla tua icona (es. nessun pop-up in cui gli utenti possono svolgere diverse azioni) allora potrai definire qui il testo da mostrare se un utente muove il mouse sull'icona:

en: Mouseover text
it: Testo al passaggio del mouse

en: Hide section for all
it: Nascondi sezione per tutti

en: Post
it: Articolo

en: Page
it: Pagina

en: On the pages where you edit your posts/pages, you’ll see a (new) section where you can define which pictures & text should be shared. This extra section is displayed on the following:
it: Sulle pagine in cui modifichi articoli/pagine, vedrai una (nuova) sezione in cui poter scegliere quali immagini e testo condividere. Questa sezione extra è mostrata in:

en: Sharing texts & pictures?
it: Condividere testo e immagini?

en: This is not to be confused with making the icons permanently placed in the same position, which is possible in the %1$s Premium Plugin.%2$s
it: Da non confondere con la possibilità di fissare le icone nella stessa posizione, che è possibile nel %1$s Plugin Premium.%2$s

en: If you select «Yes» here, then the icons which you placed via %1$swidget%2$s or %3$sshortcode%4$s will still be visible on the screen as user scrolls down your page, i.e. they will stick at the top.
it: Se selezioni «Sì» qui, le icone che hai posizionato tramite %1$swidget%2$s o %3$sshortcode%4$s saranno ancora visibili sullo schermo quando l'utente scorrerà sulla tua pagina, es.: rimarranno in cima.

en: Make icons stick?
it: Fissa icone?

en: Sticky icons
it: Icone in evidenza

en: If a user clicks on your icons, do you want to open the page in a new window?
it: Se un utente fa clic sulle tue icone, vuoi che la pagina si apra in una nuova finestra?

en: New window
it: Nuova finestra

en: (with respect to icons in the first row; only relevant if your icons show in two or more rows)
it: (rispetto alle icone nella pima riga; rilevante solo se le tue icone sono visualizzate su due o più righe)

en: Alignment of icons In the second row:
it: Allineamento delle icone nella seconda riga:

en: Alignment of icons if placed via shortcode:
it: Allineamento delle icone inserite mediante shortcode:

en: Left
it: A sinistra

en: Right
it: A destra

en: Alignment of icons within a widget:
it: Allineamento delle icone in un widget:

en: define this
it: apportare modifiche

en: Leave empty if you don't want to
it: Lascia vuoto se non vuoi

en: Icons per row:
it: Icone per riga:

en: Alignments
it: Allineamenti

en: Spacing between icons:
it: Spazio tra le icone:

en:  tall
it: altezza

en: pixels wide
it: larghezza pixel

en: Size:
it: Dimensione:

en: Size &amp; spacing of your icons
it: Misura &amp; e interlinea delle tue icone

en: Order of your icons
it: Ordine delle tue icone

en: View more
it: Visualizza altro

en: seconds
it: secondi

en: Every
it: Ogni

en: When the site is first loaded
it: al caricamento del sito

en: Shuffle them automatically
it: Mischiali automaticamente

en: Above options are available in the
it: Le opzioni precedenti sono disponibili nel

en: Flip
it: Capovolgi

en: No effect
it: Nessun effetto

en: Transition effect to those icons
it: Effetto di transizione per quelle icone

en: Show other icons on mouse-over (Only applied for Desktop Icons)
it: Mostra altre icone al passaggio del mouse (Si applica solo alle Icone per Desktop)

en: Greyed-out options are available in the
it: Le opzioni non selezionabili sono disponibili nella

en: (Icons turn from full color to shadow)
it: (Le icone si trasformano da colorate a ombreggiate)

en: Fade Out
it: Dissolvenza

en: (Both fade in and scale effects)
it: (Sia fade in che ridimensionamento)

en: (Icons become bigger)
it: (Le icone si ingrandiscono)

en: Scale
it: Ridimensiona

en: (Icons turn from shadow to full color)
it: (Le icone si trasformano da ombreggiate a colorate)

en: Same-icon effects
it: Effetti per la stessa icona

en: Mouse-Over effects
it: Effetti al passaggio del mouse

en: Animate them
it: Aggiungi animazione

en: Want to disable the floating icons on mobile?
it: Vuoi disattivare le icone mobili su mobile?

en: Right:
it: Destra:

en: Left:
it: Sinistra:

en: Bottom:
it: Basso:

en: Pixels
it: Pixel

en: Top:
it: Alto:

en: Margin From:
it: Margine da:

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Center bottom
it: Centrato in basso

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Center right
it: Centrato a destra

en: Center left
it: Centrato a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Center top
it: Centrato in alto

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Define the location:
it: Scegli la location:

en: Floating over your website's pages
it: In movimento sulle pagine del tuo sito

en: Go to the
it: Vai all'

en: Show them via a widget
it: Mostrale con un widget

en: Show icons after posts
it: Mostra icone dopo gli articoli

en:  where - as part of our service - we can place the icons for you, making theme adjustments
    					where needed. This ensures the perfect appearance (on all devices) for your icons.
it:  in cui - come parte del nostro servizio - possiamo posizionare le icone per te, apportando modifiche al tema
    					dove necessario. Questo assicura l'aspetto migliore (su tutti i dispositivi) per le tue icone.

en: Premium plugin
it: Plugin premium

en: You can try via shortcode (see above), however if you don't want any hassle, check out our
it: Puoi provare tramite shortcode (vedi sopra), ma se non vuoi alcun problema, scopri il nostro

en: Placing icons in your theme's header can be tricky / technical as CSS & PHP know-how is required (as every theme is different, no "automatic" placement is possible).
it: Posizionare le icone nella header del tuo tema può essere difficile/tecnico, perché sono richieste delle competenze in CSS e PHP (visto che ogni tema è diverso, nessun posizionamento 'automatico' sarà possibile).

en: In your theme's header
it: Nella header del tuo tema

en: Vertically
it: in verticale

en: Or, place the icons directly into our (theme) codes by using
it: O, posiziona le icone direttamente nel nostro codice (del tema) usando

en:  to place the icons anywhere you want.
it: per posizionare le icone dove vuoi.

en: Please use the shortcode
it: Usa lo shortcode

en: Place via shortcode
it: Posiziona con shortcode

en: %1$sNew:%2$s In the Premium Plugin you can also give custom icons the feature that when people click on it, they can call you, or send you an SMS. %3$sGo premium now%4$s or learn more.%5$s
it: %1$sNuovo:%2$s Nel Plugin Premium puoi anche assegnare alle icone personalizzate la funzionalità, quando le persone cliccano su di esse, di farti telefonare o inviarti un SMS.%3$sPassa a Premium ora%4$s o scopri di più.%5$s

en: Link :
it: Link:

en: Where do you want this icon to link to?
it: A cosa vuoi collegare questa icona?

en: Visit me on OK:
it: Visita la mia pagina OK:

en: When clicked on, users will get directed to your OK page.
it: Dopo il clic, gli utenti verranno reindirizzati direttamente alla tua pagina di OK.

en: When clicked on, users will get directed to your VK page.
it: Dopo il clic, gli utenti verranno reindirizzati direttamente alla tua pagina di VK.

en: When clicked on, users will get directed to your TikTok page.
it: Dopo il clic, gli utenti verranno reindirizzati direttamente alla tua pagina di Weibo.

en: My Telegram username
it: Il mio nome utente di Telegram

en: Pre-filled message
it: Messaggio precompilato

en: You need to be logged in to Linkedin to be able to use it.
it: Devi aver effettuato l'accesso a LinkedIn per poterlo usare.

en: To find your Product or Company ID, you can use their ID lookup tool at
it: Per trovare l'ID del tuo Prodotto o Compagnia, puoi usare il loro strumento di ricerca ID su

en: Recommend my business or product on Linkedin:
it: Consigliare il mio business o prodotto su LinkedIn:

en: Share my page on LinkedIn
it: Condividere la mia pagina su LinkedIn

en: Follow me on Linkedin:
it: Seguirmi su LinkedIn:

en: Visit my Linkedin page at:
it: Visitare la mia pagina LinkedIn su:

en: The LinkedIn icon should allow users to...
it: L'icona di LinkedIn dovrebbe permettere agli utenti di...

en:  You find your ID in the link of your profile page, e.g. https://www.linkedin.com/profile/view?id=%1s8539887%2s&trk=nav_responsive_tab_profile_pic
it:  Trovi il tuo ID nel link della tua pagina profilo, es. https://www.linkedin.com/profile/view?id=%1s8539887%2s&trk=nav_responsive_tab_profile_pic

en:  The LinkedIn icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do %1s (see an example) %2s
it: L'icona di LinkedIn può svolgere varie azioni. Scegli qui sotto quelle che dovrebbe compiere. Se selezioni varie opzioni, gli utenti potranno scegliere cosa fare %1s (vedi un esempio) %2s

en: When clicked on, users will get directed to your Instagram page.
it: Dopo il clic, gli utenti verranno reindirizzati direttamente alla tua pagina di Instagram.

en: Pin my blog on Pinterest (+1)
it: Salva il mio blog su Pinterest (+1)

en: Visit my Pinterest page at:
it: Visitare la mia pagina Pinterest su:

en: The Pinterest icon should allow users to...
it: L'icona di Pinterest dovrebbe permettere agli utenti di...

en:  The Pinterest icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do %1s (see an example) %2s
it: L'icona di Pinterest può svolgere varie azioni. Scegli qui sotto quelle che dovrebbe compiere. Se selezioni varie opzioni, gli utenti potranno scegliere cosa fare %1s (vedi un esempio) %2s

en: ChannelId:
it: ID di Canale:

en: To find your User ID/Channel ID, login to your YouTube account, click the user icon at the top right corner and select "Settings", then click "Advanced" under "Name" and you will find both your "Channel ID" and "User ID" under "Account Information"
it: Per trovare il tuo ID utente/ID canale, accedi al tuo account di YouTube, fai clic sull'icona dell'utente in alto a destra e seleziona "Impostazioni", poi fai clic su "Avanzate" sotto "Nome" e troverai sia il tuo ID Canale e il tuo ID Utente sotto "Informazioni Canale".

en: UserName:
it: Nome utente:

en: (allows people to subscribe to you directly, without leaving your blog)
it: (permette alle persone di inscriversi al tuo canale direttamente, senza lasciare il tuo blog)

en: Subscribe to me on Youtube
it: Iscriviti al mio canale Youtube

en: Visit my Youtube page at:
it: Visita la mia pagina Youtube su:

en: The Youtube icon should allow users to...
it: L'icona di Youtube dovrebbe permettere agli utenti di...

en: The Youtube icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do %1s (see an example) %2s
it: L'icona di Youtube può svolgere varie azioni. Scegli qui sotto quelle che dovrebbe compiere. Se selezioni varie opzioni, gli utenti potranno scegliere cosa fare %1s (vedi un esempio) %2s

en: Like my blog on Facebook (+1)
it: Lascia un like su Facebook (+1)

en: Visit my Facebook page at:
it: Visita la mia pagina Facebook:

en: The Facebook icon should allow users to...
it: L'icona di Facebook dovrebbe permettere agli utenti di...

en: The Facebook icon can perform several actions. Pick below which ones it should perform. If you select several options, then users can select what they want to do %1s (see an example) %2s
it: L'icona di Facebook può svolgere varie azioni. Scegli qui sotto quelle che dovrebbe compiere. Se selezioni varie opzioni, gli utenti potranno scegliere cosa fare %1s (vedi un esempio) %2s

en: All data will be treated highly confidentially, see the %1s Privacy Policy %2s
it: Tutti i dati verranno trattati con la massima riservatezza, vedi la %1s Privacy Policy %2s

en: This will create your FREE account on follow.it, using above email.
it: Creerà il tuo account GRATUITO di follow.it, usando l'email sopra.

en: Click here to benefit from all advantages >
it: Fai clic qui per ottenere tutti i vantaggi>

en: of the emails
it: delle email

en: Tailor the sender name & subject line
it: Personalizza il nome del mittente e l'oggetto

en: when people subscribe or unsubscribe
it: quando le persone si iscrivono o disiscrivono

en: Get alerts
it: Ricevi degli alert

en: by being listed in the follow.it directory
it: con l'iscrizione nella directory di follow.it

en: Get more traffic
it: Ottieni più traffico

en: Automatically post on
it: Pubblica automaticamente su

en: interesting statistics
it: statistiche interessanti

en: subscribers’ emails
it: le email dei tuoi iscritti

en: See your
it: Vedi

en: to your site
it: sul tuo sito

en: More people come back
it: Molte persone tornano

en: The service offers many (more) advantages:
it: Il servizio offre molti (altri) vantaggi:

en: (provider of the service)
it: (provider del servizio)

en: follow.it icon
it: icona di follow.it

en: Email + Follow text
it: Email + Testo di follow

en: Email icon
it: Icona dell'email

en: For most blogs it’s
it: Per molti blog è

en: RSS URL:
it: URL RSS:

en: When clicked on, users can subscribe via RSS
it: Dopo aver fatto clic, gli utenti possono iscriversi via RSS

en: Save
it: Salva

en: Flicker
it: Flickr

en: Soundcloud
it: SoundCloud

en: Print
it: Stampa

en: Custom
it: Personalizza

en: Upload a custom icon if you have other accounts/websites you want to link to.
it: Carica un'icona personalizzata se hai altri account/siti che vuoi collegare.

en: Get it now.
it: Ottienilo ora.

en: Upload a custom icon if you have other accounts/websites you want to link to -
it: Carica un'icona personalizzata se hai altri account/siti che vuoi collegare -

en: Premium Feature:
it: Caratteristica premium:

en: Custom Icon
it: Icona Personalizzata

en: Show this icon if you have a Weibo account.
it: Mostra questa icona se hai un account Weibo.

en: Show this icon if you have a WeChat account.
it: Mostra questa icona se hai un account WeChat.

en: Show this icon if you have an OK account.
it: Mostra questa icona se hai un account OK.

en: Show this icon if you have a VK account.
it: Mostra questa icona se hai un account VK.

en: Show this icon if you have a Telegram account.
it: Mostra questa icona se hai un account Telegram.

en: Show this icon if you want to allow users to share the page via WhatsApp.
it: Mostra questa icona se vuoi permettere agli utenti di condividere la pagina tramite WhatsApp.

en: Show this icon if you have an Instagram account.
it: Mostra questa icona se hai un account Instagram.

en: Show this icon if you have a Pinterest account (and you should set up one if you publish new pictures regularly – that can increase your traffic significantly).
it: Mostra questa icona se hai un account di Pinterest (e dovresti averne uno se pubblichi nuove foto regolarmente - potrebbe incrementare il traffico notevolmente).

en:  No.1 network for business purposes. Use this icon if you’re a LinkedInner.
it: Network n.1 per scopi di business. Usa questa icona se sei iscritto a LinkedIn.

en: Show this icon if you have a Youtube account (and you should set up one if you have video content – that can increase your traffic significantly).
it: Mostra questa icona se hai un account di Youtube (e dovresti averne uno se hai dei contenuti video - potrebbe incrementare il traffico notevolmente).

en: It depends:
it: Dipende da:

en: Youtube
it: YouTube

en: Can have a strong promotional effect.
it: Potrebbe avere un forte effetto promozionale.

en: Facebook is the giant in the social media world, and even if you don’t have a Facebook account yourself you should display this icon, so that Facebook users can share your site on Facebook.
it: Facebook è il gigante nel mondo dei social media, e anche se non hai un account Facebook dovresti mostrare questa icona, così gli utenti di Facebook potranno condividere il tuo sito.

en: Facebook is crucial, esp. for sharing.
it: Facebook è fondamentale, soprattutto per la condivisione.

en:  to make people follow you. Not offering an email subscription option means losing out on future traffic to your site.
it: per farti seguire dalle persone. Non offrire l'opzione di inscriversi via email significa perdere traffico futuro sul tuo sito.

en: much more effective than social media
it: molto più efficaci dei social media

en: Everybody uses email – that’s why it’s
it: Tutti usano le email - ecco perché sono

en: Remove credit link
it: Rimuovi link dei crediti

en: Email is the most effective tool to build up followership.
it: Le email sono lo strumento più efficiente per crearsi un seguito.

en: Read more
it: Leggi tutto

en: here
it: qui

en: RSS stands for Really Simply Syndication and is an easy way for people to read your content. You can learn more about it
it: RSS sta per Really Simply Syndication ed è un modo facile per fare in modo che le persone leggano i tuoi contenuti. Puoi scoprire di più

en: RSS is still popular, esp. among the tech-savvy crowd.
it: L'RSS è ancora popolare, soprattutto tra gli esperti di tecnologia.

en: Strongly recommended:
it: Fortemente consigliato:

en:  because people have different preferences, and more options mean that there’s something for everybody, increasing the chances that you get followed and/or shared.
it: perché le persone hanno preferenze diverse, e più opzioni significa che c'è qualcosa per tutti, aumentando le possibilità che ti seguano o ti condividano.

en: the more icons you offer the better
it: è meglio offrire il maggior numero di icone possibili

en: In general,
it:  In generale

en: Right Align
it: Allinea a destra

en: Centered
it: Centrato

en: Left Align
it: Allinea a sinistra

en: Bold
it: Grassetto

en: Italic
it: Corsivo

en: Oblique
it: Obliquo

en: Normal
it: Normale

en: Collapse area
it: Riduci

en: Check it out.
it: Controlla tu stesso.

en: In the Premium Plugin you can choose to display the text on subscribe form in a font already present in your theme.
it: Nel Plugin Premium puoi scegliere di mostrare il testo sul form di iscrizione usando un font già presente nel tuo tema

en: New:
it: Nuovo:

en: Button color:
it: Colore pulsante:

en: Font size
it: Dimensione font

en: Subscribe button
it: Pulsante d'iscrizione

en: Entry field
it: Campo

en: Alignment:
it: Allineamento:

en: Font size:
it: Grandezza del carattere:

en: Font color:
it: Colore Carattere:

en: Font style:
it: Stile del carattere:

en: Text:
it: Testo:

en: Text above the entry field
it: Testo sopra il campo da compilare

en: Background color:
it: Colore di sfondo:

en: Color
it: Colore

en: pixels
it: pixel

en: Thickness
it: Spessore

en: Border?
it: Bordo?

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Yes
it: SÌ

en: Adjust size to space on the website?
it: Adattare la misura allo spazio sul sito?

en: Overall size & border
it: Misura & bordo generale

en: Define text & design (optional)
it: Definisci testo & design (facoltativo)

en: Get new posts by email:
it: Ricevi i nuovi post via email:

en: 3. Copy & paste HTML code:
it: 3. Copia & incolla codice HTML:

en:  to place it into your codes
it: da inserire nei tuoi codici

en: Use the shortcode
it: Usa lo shortcode

en:  and drag & drop it to the sidebar.
it: trascinalo alla barra laterale.

en: widget settings<
it: Impostazioni widget<

en: You can place the form by different methods:
it: Puoi inserire il modulo con metodi diversi:

en: Place it on your site
it: Mettilo sul tuo sito

en: Preview:
it: Anteprima:

en: To get access to the emails who subscribe, interesting statistics about your subscribers, alerts when people subscribe or unsubscribe and to tailor the sender name & the subject line of the emails, please %1s click here.%2s
it: Per accedere alle email degli iscritti, a statistiche interessanti sui tuoi subscriber, ricevere alert all'iscrizione o disiscrizione degli utenti e per personalizzare il nome del mittente e l'oggetto delle email, fai %1s clic qui.%2s

en: In addition to the email- and follow-icon you can also show a subscription form which maximizes chances that people subscribe to your site.
it: In aggiunta alle email e alle icone di follow puoi anche mostrare un form di iscrizione che massimizza le opportunità che le persone si iscrivano al tuo sito.

en: %1$sImportant:%2$s Your website used to be on http (before you enabled an SSL certificate to switch to https). We found share counts for your URLs on http which usually get lost after switch to https (because Facebook etc. provide the counts per url, and an url on https is a different url then one on http).<br><br> %3$sWe found a solution for that so that%4$s your share counts on http and https will be aggregated and your full number of share counts is restored. It is implemented in the Premium Plugin
it: Importante: %1s Il tuo sito era su http (prima che abilitassi un certificato SSL per passare a https). Abbiamo trovato dei conteggi di condivisione per i tuoi URL su http che di solito vanno perduti dopo il passaggio a https (perché Facebook e gli altri forniscono i conteggi per gli url, e un url su https è diverso da uno su http).%2s Abbiamo trovato la soluzione 
                                            %3s per poter aggregare i tuoi conteggi di condivisione su http e https e ripristinare il tuo numero completo di condivisioni. Lo trovi nel Plugin Premium – %4s Ottienilo ora con un 20% di sconto %5s

en: Get it now
it: Ottienilo ora

en: Premium Plugin
it: Plugin Premium

en: Get it now at 20% discount
it: Ottienilo ora con uno sconto del 20%

en: Ultimate Social Media Icons
it: Icone di Ultimate Social Media

en: Ultimate Social Media Icons widgets
it: Widget delle icone di Ultimate Social Media

en: <span id="sfsi_twitter_desc_remaining_char">106</span> Characters Remaining
it: <span id="sfsi_twitter_desc_remaining_char">106</span> Caratteri rimanenti

en: This will be used as tweet-text (the link which get shared will be automatically the added at the end). If you don’t enter anything here the tweet text will be used which you defined globally under question 6 on the plugin’s settings page.
it: Questo verrà usato come testo del tweet (il link che verrà condiviso sarà automaticamente aggiunto alla fine). Se non inserisci nulla verrà usato il testo del tweet che hai selezionato alla domanda 6 nelle impostazioni del plugin.

en: This description will be used when this post is shared on Pinterest. Leave it blank to use the post title.
it: Questa descrizione verrà usata quando questo post viene condiviso su Pinterest. Lasciala vuota per mostrare il titolo del post.

en: <strong>Pinterest description </strong>(leave blank to use the post title)
it: <strong>Descrizione di pinterest </strong>(lascia vuoto per usare il titolo del post)

en: <span id="sfsi_desc_remaining_char">297</span> Characters Remaining
it: <span id="sfsi_desc_remaining_char">297</span> Caratteri rimanenti

en: This description will be used when shared on Facebook, Linkedin, Twitter and WhatsApp (if you use ‘Twitter cards’). Leave it blank to use the post excerpt. [Developers: this is used by the open graph meta tag «og:description»]
it: Questa descrizione verrà usata alla condivisione su on Facebook, Linkedin, Twitter e WhatsApp (se usi ‘Twitter cards’). Lasciala vuota per usare un estratto del post. [Developer: questo è usato dall'open graph meta tag «og:description»]

en: <strong>Description </strong>(leave blank to use the post exerpt)
it: <strong>Descrizione </strong>(lasciala vuota per usare un estratto del post)

en: <span id="sfsi_title_remaining_char">95</span> Characters Remaining
it: <span id="sfsi_title_remaining_char">95</span> Caratteri Rimanenti

en: This title will be used when shared on Facebook, Linkedin and WhatsApp. Leave it blank to use the post title. [Developers: this is used by the open graph meta tag «og:title»]
it: Questo titolo verrà usato alla condivisione su on Facebook, Linkedin, Twitter e WhatsApp. Lasciala vuota per usare un estratto del post. [Developer: questo è usato dall'open graph meta tag «og:description»]

en: <strong>Title </strong>(leave blank to use the post title)
it: <strong>Titolo </strong>(lasciala vuota per usare il titolo del post)

en: <strong>Picture </strong>(For social media sharing)
it: <strong>Immagine </strong>(Per la condivisione sui Social Media)

en: Ultimate Social Subscribe Form
it: Form di iscrizione di Ultimate Social

en: If you do not know how to do the upgrade, please ask your server team or hosting company to do it for you.
it: Se non sai come effettuare l'upgrade, chiedi al tuo team del server o alla compagnia dell'hosting di farlo per te.

en:  We noticed you are running your site on a PHP version older than 5.4. Please upgrade to a more recent
                            version. This is not only important for running the Ultimate Social Media Plugin, but also for security
                            reasons in general.
it:  Abbiamo notato che il tuo sito è su una versione PHP più vecchia della 5.4. Effettua l'upgrade a una versione più recente
                            Non solo è importante per il funzionamento del Plugin Ultimate Social Media, ma anche per motivi di
                            sicurezza in generale.

en: Check it out
it: Scoprila ora

en: , we found a fix for that:
it: , abbiamo trovato una soluzione:

en: have a look at our Premium Plugin
it: scopri il nostro Plugin Premium

en: If you don’t want to lose the Facebook share & like counts
it: Se non vuoi perdere i conteggi dei like e condivisioni di Facebook

en: Recently switched to https?
it: Sei passato da poco a https?

en: Access Denied
it: Accesso Negato

note: Description of the plugin
en: Easy to use and 100% FREE social media plugin which adds social media icons to your website with tons of customization features!.
it: Plugin di Social Media da usare e 100% GRATIS per aggiungere le icone social al tuo sito con molte opzioni di configurazione!

note: Plugin Name of the plugin
en: Social Media and Share Icons (Ultimate Social Media)
it: Social Media e Icone di Condivisione (Ultimate Social Media)
